Czy pomagać dziecku w nauce chodzenia?

 

Nie da się ukryć, że nauka chodzenia to swojego rodzaju przełom w rozwoju każdego malucha. Chwila ta, chociaż wyczekiwana przez rodziców i dziadków, wcale nie musi przypaść na pierwszy rok życia. Statystycznie, większość dzieci nabywa umiejętność samodzielnego poruszania się między 12 a 15 miesiącem życia. Każda opiekuńcza mama czy troskliwy tata na długo przed tą chwilą zastanawiają się czy i jak pomóc swojemu dziecku w nauce chodzenia. Sporo rodziców nie zdaje sobie sprawy, że każdy maluch musi nauczyć się chodzi samodzielnie. Mówiąc prościej, nie możemy go do tego zmuszać bądź co gorsza, wyręczać go. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby stymulować i zachęcać dziecko do pracy. Najważniejsze w tym aspekcie jest zachowanie umiaru. Pod żadnym pozorem nie wolno nam sadzać czy stawiać go na nóżkach na siłę. Próby wpłynięcia na rozwój psychomotoryczny malucha mogą zakończyć się nawet uszkodzeniem mięśni grzbietu. Każdy brzdąc, którego rozwój przebiega prawidłowo, z czasem zaczyna się sam podpierać oraz wstawać. Jeżeli mamy zastrzeżenia, co do tego rozwoju możemy skontaktować się z pediatrą, który rozwieje nasze wątpliwości.

 

Od czego zaczyna się nauka chodzenia.

 

jak pomóc dziecku w nauce chodzenia

 

Nauka chodzenia zawsze zaczyna się od raczkowania. Dziecko zaczyna pełzać, a z czasem też raczkować statystycznie około dziewiątego miesiąca. Na tym etapie każdy maluch uczy się koordynacji ruchów oraz ćwiczy mięśnie. Jak możemy mu pomóc? Pozwólmy mu swobodnie się przemieszczać. Kiedy jest to możliwe wyjmijmy go z łóżeczka i połóżmy w bezpiecznym miejscu na podłodze tak, aby mógł on raczkować. Luźne ciuszki sprawią, że nie będzie on miał z tym większych problemów. Gdy nasz maluch nie kwapi się do ruchu, można go do tego zachęcić ulubioną zabawką. Uwaga! Każdy rodzic powinien zadbać o to, aby pełzające czy raczkujące dziecko nie miało dostępu do kabli, kontaktów oraz drobiazgów, które mógłby wsadzić do buzi i połknąć.

 

 

Statystyczny maluch pierwszy raz samodzielnie staje na nóżkach w dziesiątym miesiącu życia. Na początku dziecko nie jest w stanie poruszać się samodzielnie. Aby wstać, zmuszony jest przytrzymać się szafki, krzesła, ściany, szczebelek łóżeczka czy naszych rąk. Kiedy stanie, zaczyna powoli przemieszczać się do przodu, trzymając się wszystkiego, co ma pod ręką – głównie mebli. Na tym etapie niezbędne jest zapewnienie dziecku bezpieczeństwa. Aby wyeliminować poślizgnięcia czy potknięcia warto zainwestować w tzn. pierwsze buty dla dziecka, a więc buciki przystosowane do nauki chodzenia. Odpowiednia podeszwa sprawia, że niezależnie od podłoża, nasz maluch czuje się pewnie. Jest to bardzo ważne – w przypadku dzieci, które nie potrafią jeszcze samodzielnie chodzić nietrudno o wypadek. Oczywiście, w pomieszczeniu bądź w domu, po którym porusza się dziecko nie powinno być elementów, które po pociągnięciu mogą nań spaść czy go przygnieść. Rodzice zmuszeni są zatem zdjąć ze stołu obrus, pozbyć się drobiazgów, które maluch może dosięgnąć rączkami w czasie chodzenia, zabezpieczyć ostre kanty mebli specjalnymi silikonowymi osłonkami etc. Każdy regał, komoda, szafa czy krzesło muszą być stabilne. Warto przymocować je do ściany tak, aby nie spadły, gdy maluch się o nie oprze czy zaprze. Jeżeli posiadamy w domu schody, niezbędne jest zablokowanie do nich dostępu specjalną poręczą. Finalnie, należy pomyśleć również o nakładkach na drzwi, które uniemożliwią ich zamknięcie, a tym samym przytrzaśniecie dziecku rączek.

 

We wcześniejszym wpisie pisaliśmy o tym jak wybrać buty do nauki chodzenia, jest to bardzo ważne, zachęcamy do zapoznania się z poradami tam zawartymi.

 

 

Czy zmuszać dziecko do chodzenia?

 

Kiedy maluch zaczyna chodzić samodzielnie? Jest to kwestia indywidualna. Statystycznie możemy spodziewać się tego tak jak już pisaliśmy między dwunastym, a piętnastym miesiącem, chociaż i od tej reguły istnieją wyjątki. Niezależnie od tego, ile nasze dziecko poświęca dziennie czasu na naukę chodzenia, pod żadnym pozorem nie powinniśmy go do tego zmuszać. Tylko samodzielna nauka da takie efekty, na jakich nam zależy. Pamiętajmy również, że kupując pierwsze buty dla dziecka, warto jest wybrać miękkie obuwie z odpowiednią podeszwą, która ochroni nóżkę malucha nie tylko przed zimnem, ale również poślizgnięciem. Dobrym wyborem mogą być pierwsze buty dla dziecka Walkkings