Każdy rodzic powinien wiedzieć o tym, jak niezwykłe znaczenie w rozwoju dziecka odgrywa prawidłowa pielęgnacja jego stóp – i to już od pierwszych tygodni życia. Stopy są dla człowieka niczym fundament i pełnią trzy podstawowe funkcje: amortyzacji, stabilizacji oraz lokomocji. A tymczasem statystyki pokazują, iż wprawdzie niemal 80% dzieci rodzi się ze zdrowymi stopami, to jedynie 20% osób dorosłych może się pochwalić zdrowiem tej niezwykle ważnej części ciała. Dlatego tak istotne jest to, aby właściwie zadbać już o stopy niemowlaków, gdyż ich odpowiednia pielęgnacja na pewno zaprocentuje w przyszłości. Jak dbać o stopy dziecka, aby były zdrowe? Zasady są dwie – właściwe pielęgnowanie małych nóżek i odpowiedni dobór pierwszych bucików.

 

Jak dbać o stopy dziecka od pierwszego dnia życia

Stopy niemowlaków – chociaż wydają się być miniaturkami stóp dorosłego – mają zupełnie odmienną budowę: są krótkie i dosyć szerokie, pulchne i zwężające się ku pięcie. U niektórych maluchów występują podwinięte i skrzyżowane paluszki oraz lekko zakrzywione paznokcie. To wszystko sprawia, iż nóżki małych dzieci wymagają szczególnej troski i uwagi. Wielu pediatrów podkreśla, iż stopy niemowlaków powinny doświadczać różnorodnych bodźców oraz obciążeń i dlatego tak ważne jest to, aby je głaskać, masować, dotykać, całować i podgryzać. Dodatkowo należy pamiętać o tym, iż małe stópki lubią luz i swobodę. W związku z tym nie wolno ograniczać ich naturalnych ruchów i należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:
– jak najczęstsze pozostawianie dziecka z gołymi stopami (o ile nie jest zbyt zimno),
– zakładanie wystarczająco luźnych skarpetek, w których maluch będzie miał możliwość poruszania palcami,
– kupowanie śpioszków bądź pajacyków z odpowiednio długimi nogawkami, które nie będą krępować stóp,
– przykrywanie dziecka lekką kołderką, aby umożliwić mu swobodne poruszanie stopami podczas snu.
Nie bez znaczenia jest także wybór właściwych skarpetek, które pozwolą skórze oddychać. Najlepsze są te, które zawierają niewielką domieszkę włókien sztucznych.

 

Pielęgnując stopy niemowlaków należy także zwrócić uwagę na odpowiednie obcinanie paznokci – bez głębokiego wycinania i zaokrąglania brzegów, co może skutkować ich deformacją, wrastaniem i bólem spowodowanym zapaleniem wałów paznokciowych. Należy także unikać zbyt obcisłych ubranek, a po kąpieli natłuszczać preparatami przeznaczonymi do pielęgnacji niemowląt.

 

Zakup butów dla małego dziecka

Wielu rodziców boryka się z dylematem, kiedy należy zakupić buty dla niemowlaka. Otóż zdania na ten temat są nieco podzielone. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest zakup pierwszych butów w momencie, gdy maluch zaczyna stawiać pierwsze kroki. Niedopuszczalna jest sytuacja, w której dziecko chodzi w butach po starszym rodzeństwie, gdyż grozi to deformacją stóp. Sam zakup pierwszego obuwia jest niezwykle ważny, a przy jego wyborze nie należy kierować się własnym poczuciem estetyki, ale przede wszystkim wygodą dziecka. Jakie powinny być pierwsze buty dla dziecka? Oto kilka wskazówek:
– wykonane z naturalnego tworzywa,
– posiadające sprężystą i miękką podeszwę,
– charakteryzujące się szerokim noskiem,
– posiadające usztywniony i elastyczny zapiętek, który nie sięga ponad kostkę,
– charakteryzujące się całkowicie płaskim obcasem i miękką wyściółką.
Podstawową zasadą podczas kupowania bucików dla dzieci jest zwrócenie uwagi na rozmiar – but nie powinien być ani za duży ani za mały, a stopa malucha musi mieć w nim wystarczającą przestrzeń.

 

Więcej o tym kiedy i jakie wybrać pierwsze buty dla dziecka przeczytacie tutaj

 

Odpowiednia pielęgnacja stóp małych dzieci to podstawowa kwestia w dbaniu o ich zdrowie i prawidłowy rozwój. Stopy niemowlaków są bardzo specyficzne, a jakiekolwiek błędy i zaniedbania w ich pielęgnacji mogą skutkować bardzo groźnymi konsekwencjami. Dlatego należy o nie zadbać już na samym początku, co uchroni malucha przed chorobami, wadami i ich nieprawidłowym rozwojem.

 

Przeczytaj o tym jak dbać o stopy niemowlaków