Jak wybrać buty do nauki chodzenia?
Wybór pierwszych bucików dla malucha nie jest rzeczą prostą. Można śmiało stwierdzić, iż kwestia od dawien dawna jest powodem wielu sporów. Pediatrzy i ortopedzi polemizują ze sobą nie tylko w zakresie rodzaju butów, ale również czasu, w którym rodzic powinien takowe zakupić. Tak naprawdę, o pierwszych bucikach dla naszego szkraba możemy pomyśleć już wtedy, gdy zauważymy, że stawia on swoje pierwsze kroczki. Kluczem do sukcesu jest oczywiście wybór odpowiedniego produktu – nie tylko spełniającego swoją funkcję, ale przede wszystkim bezpiecznego dla dziecka.
Na co zwrócić uwagę, przy wyborze butów do nauki chodzenia?
Po pierwsze – czubek buta.
Czubek buta w przypadku butów do nauki chodzenia powinien być nie wysoki, ale również szeroki. Jest to niezwykle ważne, bowiem większość maluchów posiada szeroko ułożone palce od stóp. Obszerny czubek sprawi, że dziecko będzie czuło się komfortowo – nawet w przypadku wzmożonej eksploatacji obuwia, a więc dużej ruchliwości.
Po drugie – długość buta.
Niewielu rodziców wie, że buciki powinny być dłuższe od stopy dziecka od 0,5 do 1cm. Nie chodzi tu tylko o kwestie szybkiego wzrostu malucha, ale również o wygodę chodzenia. Stopy dziecka przesuwają się do przodu przy każdym kroku, a co za tym idzie, należy uwzględnić ten aspekt przy wyborze pierwszego obuwia.
Po trzecie – zapięcie buta.
Założenie bucików nawet mało ruchliwemu maluchowi nie należy do prostych zadań. Aby w jak największym stopniu zwiększyć nie tylko nasz komfort, ale również wygodę dziecka, powinniśmy wybrać obuwie, którego zapinanie umożliwia ich szybkie ubieranie oraz zdejmowanie. Ostatnimi czas prym wiodą buciki zapinane na specjalny zamek.
Po czwarte – zakładka buta.
Buty do nauki chodzenia muszą posiadać element usztywniający ich tylną część tzn. zakładkę. Nie chodzi tu o to, aby była ona sztywna – tak jak w przypadku tradycyjnego obuwia, a elastyczna np. wykonana ze specjalnego kołnierzyka. Całość ma za zadanie chronić kostkę ruchliwych maluchów, a przy okazji zapobiegać zniekształcaniu się butów przy wzmożonej ich eksploatacji.
Po piąte – spód buta.
Buty dla malucha do nauki chodzenia winny być niemal w całości elastyczne – z uwzględnieniem podeszwy. Szukając odpowiedniej pary możemy od razu odrzucić produkty, które są ciężkie bądź posiadają zlokalizowane na spodzie łączniki niemożliwe do zgięcia. Jak wiadomo, małe dzieci są niezwykle ruchliwe. Absolutną podstawą jest zatem podeszwa antypoślizgowa. Przy zakupie należy zwrócić szczególną uwagę, aby była ona wykonana z materiałów bezpiecznych i nietoksycznych.
Po szóste – materiał.
W innym naszym artykule przeczytasz kiedy kupić pierwsze buty dla dziecka.
Materiał, z którego wykonane zostały buty do nauki chodzenia dla dziecka powinien być w stu procentach bezpieczny. Doskonałą opcją wydaje się tradycyjna mikrofibra, która nie dość, że jest miękka i elastyczna to jeszcze umożliwia swobodny przepływ powietrza. Wysokogatunkowy materiał to podstawa, w przypadku wszystkich tych, którzy cenią sobie zdrowie i komfort malucha. Starannie dobrana tkanina odprowadza nadmiar pary wodnej i pochłania pot, co bezpośrednio zwiększa jej właściwości higieniczne, a także zapobiega powstawaniu grzyba, bakterii i drobnoustrojów. Nie możemy zapominać także o wkładce. Ta, podobnie jak całe buty, musi być miękka i odpowiednio wyprofilowana.
Dobre buty do nauki chodzenia, to takie, w których dziecko czuje się maksymalnie komfortowo. Zaraz po zakupie winniśmy dokładnie sprawdzić ten aspekt – przeanalizować, czy maluch prawidłowo stawia stopy, a także czy nie ma problemu z ich podnoszeniem oraz najważniejsze, czy buciki nie są za ciasne.
Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, by buciki były nie tylko bezpieczne i funkcjonalne, ale również modne. Świetną ofertę, w pełni dopasowaną do aktualnie panujących trendów, ma firma Walkking’s – producent wysokiej klasy bucików dla niemowlaka, dedykowanych zarówno chłopcom jak i dziewczynkom. Szereg różnorodnych wzorów i kolorów sprawi, że każdy znajdzie produkt dopasowany do swoich preferencji oraz potrzeb malucha.
Inną kwestią jest czy pomagać dziecku w nauce chodzenia. Przeczytacie o tym w tym wpisie: czy pomagać dziecku w nauce chodzenia?