Przyglądanie się dziecku, które dopiero co poznaje świat to niezwykła przygoda okraszona zarówno ogromną radością, jak i wieloma obawami. Pierwszy obiad, pierwszy ząbek, pierwszy upadek – wszystkie te ważne chwile są dla rodzica bezcenne, a jednocześnie wymagają ogromnego wsparcia malucha na każdej płaszczyźnie, aby mógł poznawać po swojemu świat w bezpieczny i odpowiedzialny sposób.

 

Jednym z takich momentów jest nauka chodzenia, kiedy mały człowiek stawia swoje pierwsze kroki na naszych oczach. Nic więc dziwnego, że oczekiwanie na ten moment to często połączenie niecierpliwości i ekscytacji. Warto jednak pamiętać, że cały proces wymaga racjonalnego wsparcia. Jak zadbać o małe stópki i naukę chodzenia małej istotki, która zaczyna swoją wielką życiową podróż?

 

Początki i wyzwania świadomej podróży naszego malucha!

 

Dziecko nabywa stopniowo świadomość swojego ciała i możliwości poruszania nim. Od ograniczonych, małych gestów przez pełzanie i raczkowanie. Poznawanie terenu coraz bardziej je ciekawi, podobnie jak możliwości jego małego ciała. Oczywistym jest, że każde dziecko ma swoje tempo rozwoju, jednak większość dzieci szukając stabilnego oparcia chętnie samodzielnie staje już w okolicach dziesiątego miesiąca życia. Dziewczynki po ok. dwóch miesiącach zaczynają chodzić bez wsparcia rodziców, chłopcy potrzebują odrobinę więcej czasu, ponieważ samodzielnego pokonywania odległości można spodziewać się u nich ok. trzynastego miesiąca życia. Na każdym etapie procesu nauki chodzenia rodzice muszą wykazywać się nadludzką niemal spostrzegawczością, szybkością reakcji, odpowiedzialnością i uwagą. Ich zadaniem przede wszystkim jest dbałość o optymalne warunki dla rozwoju dziecka oraz jego bezpieczeństwo. Zaczynając od wygodnych, luźnych ubranek, przez organizację podłoża do nauki chodzenia, aż po zabezpieczenie newralgicznych miejsc i elementów wyposażenia domostwa.

Równie ważna u rodziców będzie świadomość zakresu pomocy, jaki powinni oferować maluchowi, jeżeli chodzi o naukę chodzenia. Niektórzy nie mogąc doczekać się tego, kiedy dziecko zacznie stawiać pierwsze kroki,  próbują w pewien sposób nakierunkować je na wykonywanie określonych ruchów, co jest niczym innym jak zmuszaniem malucha do chodzenia. Takie praktyki absolutnie nie powinny mieć miejsca, ponieważ naturalny charakter rozwoju dziecka (jeżeli nie mamy do czynienia z dysfunkcjami) jest najlepszą i najzdrowszą dla niego drogą. Naprawdę istotnym wsparciem jest zadbanie o bezpieczeństwo dziecka oraz odpowiedniej jakości obuwie, które będzie w zabezpieczać pierwsze kroki dziecka oraz wspierać prawidłowy rozwój stóp i postawy.

Przeczytaj także: Pierwsze buty dla dziecka, kiedy i jakie?

 

Istotna wiedza!

 

Nie da się ukryć, że w  czasie nauki chodzenia mogą pojawić się również problemy, które wynikają ze specyfiki tego procesu. Szpotawość kolan (charakterystyczna szpara pomiędzy kolankami dziecka), stawianie nóżek do środka zamiast do zewnątrz czy też chodzenie na paluszkach to elementy rozwoju dziecka oraz samej nauki stawiania pierwszych kroków. O ile nie wpływają one zbyt mocno na działania mające na celu naukę chodzenia, nie powodują bólu lub nie trwają zbyt długo można uznać je za zupełnie naturalne. Bardziej technicznym problemem jest dobór odpowiednich bucików dla malucha. Fizjoterapeuci podkreślają, że nauka chodzenia nie może odbywać się na zimnym i twardym podłożu. Zwracają też uwagę rodzicom na fakt, że buciki, których zadaniem jest wspieranie dziecka w tym ważnym procesie muszą mieć bardzo miękki kołnierz stabilizujący nogę i jednocześnie ochraniający kostkę.

Wciskanie bucików na siłę na dziecięce stópki jest jednym z najgorszych pomysłów, chociaż budowa standardowych propozycji dla maluchów nie pozwala na alternatywę. Dlatego też dobrym wyborem są pierwsze buciki Walkking`s, które doskonale wpisują się w potrzeby zarówno maluchów, jak i rodziców w takich momentach za pomocą innowacyjnego systemu wyróżniającego je na rynku pierwszych butów dla dzieci – systemu „Zip Around”. Na czym polega innowacja? „Zip Around” pozwala na rozpięcie  buta na całą szerokość podeszwy, co przekłada się na łagodne, delikatne i bezproblemowe zakładanie i ściąganie  bucików. Dzieci bez obaw i niepotrzebnego stresu mogą cieszyć się pierwszymi bucikami, a rodzice nie muszą zmagać się z twardym i trudnym w założeniu obuwiem.

 

Małe stópki i poszukiwanie dla nich obuwia

 

Małe, pulchne, urocze- takie właśnie są stópki naszych pociech. Ich pielęgnacja, oprócz podstawowej higieny, przede wszystkim powinna zakładać zapewnienie im maksymalnego komfortu. Od urodzenia dziecko powinno cieszyć się wygodą gołych stóp lub luźnych, nie krępujących skarpetek. Moment pierwszych przymiarek dziecka do nauki chodzenia jest również idealnym momentem do zakupu pierwszych bucików. I tutaj należy postawić sprawę jasno: zakup takich bucików to inwestycja, od której w znacznym stopniu będzie zależeć prawidłowy przebieg nauki chodzenia naszego dziecka. Nie ma tutaj miejsca na przypadkowe zakupy, ani na produkty niskiej jakości. Pamiętajmy, że takie czynniki jak niska cena, brak informacji na temat produkcji bucików, materiałów z których zostały wykonane itp., oznacza, że mamy do czynienia bucikami z niepewnego źródła, które mogą naszemu dziecku wyrządzić naprawdę duże szkody. Na jakie czynniki powinniśmy więc zwracać uwagę, aby nie popełnić błędu i zapewnić naszemu dziecku najbardziej optymalne warunki do nauki chodzenia? Tak naprawdę najważniejsze z nich są dwa, i to za nimi kryją się najważniejsze cechy doskonałych butów dla maluch:

 

  • Materiał: jak czujemy się po całym dniu chodzenia w butach, które wykonane są z niskiej jakości materiałów? Okropnie. Stopa się poci, przegrzewa, pojawiają się odciski i inne problemy. Skoro sami nie życzymy tego naszym pociechom postawmy na najwyższą jakość. Buciki firmy Walkkings`s produkowane są w całości z hipoalergicznej i niezwykle miękkiej mikrofibry onSteam®, która jest niepodważalnym gwarantem ich jakości. Informacją, która z pewnością przekona jeszcze niezdecydowanych jest fakt, że buciki szyte są ręcznie, doskonale absorbują wilgoć oraz odprowadzają ją na zewnątrz. Naszemu maluchowi będzie więc nie tylko wygodnie, ale również sucho, nawet przy niesprzyjających warunkach. Zupełnie nie istotnym dla samej nauki chodzenia, jednak zawsze atrakcyjnym elementem jest również ich wygląd; niebanalny, uroczy i bardzo dziecięcy krój oraz szeroka gama kolorystyczna.

 

  • Wygoda: tutaj przede wszystkim chodzi o budowę bucików, które są podstawą wygody naszego dziecka. Podstawą jest stosowanie podeszwy antypoślizgowej, która musi cechować się odpowiednim poziomem elastyczności. Pamiętajmy, że nasze maluchy nie będą od razu maszerować, często z poziomu raczkowania będą próbować wstać i właśnie w takich sytuacjach buciki muszą być mega elastyczne takie są własnie buciki Walkking’s. Istotne jest także to, aby podeszwa wykonana była z materiałów, które nie zawierają w sobie niebezpiecznych pierwiastków. Wygoda to także zakładanie bucików, wspomniane wcześniej wkładanie ich na siłę to ogromne utrudnienie zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Dlatego tak fenomenalnym rozwiązaniem i cieszącym się nie bez powodu ogromnym zainteresowaniem jest wspomniany wcześniej system „Zip Around” stosowany w przypadku bucików Walkking`s. Maksymalny komfort dziecka zapewnia również fakt, że buciki są nie tylko szerokie, ale i wysokie, co świetnie sprawdza się u maluchów z wysokim podbiciem. Pamiętajcie również o tym że sztywny zapiętek to mit! Buciki Walkking’s posiadają elastyczny zapiętek, który przylega do pięty, chroni kostkę i “pracuje” z całą stopą, przenosząc obciążenie na jej inne części.

 

To, jakie buciki wybierzemy dla naszego dziecka, powinno być dyktowane jedynie chęcią zapewnienia mu jak największego komfortu i bezpieczeństwa. Na szali trzymamy prawidłowy rozwój naszej pociechy, pamiętajmy więc, że jest to inwestycja, którą musimy podjąć racjonalnie i świadomie. Nie ma tutaj miejsca na przypadkowe, nieprzemyślane zakupy.

 

Nauka, zabawa, postęp!

 

Jeżeli trafiliście Państwo na ten tekst to najpewniej jesteście właśnie na etapie poszukiwania pierwszych bucików dla swojej pociechy. Wszystkie zebrane tutaj informacje to pierwszy krok do tego, aby zapewnić maluchowi odpowiedniej jakości narzędzia do prawidłowego rozwoju. Wasze dziecko właśnie rozpoczyna jedną z najważniejszych nauk w swoim życiu, więc rozkoszujcie się tą niezwykłą chwilą razem z nim. Pierwsze kroki to coś, czego maluch musi doświadczyć, niech więc cały proces stanie się dla Was bezpieczną przygodą, radosną zabawą i małym, wielkim krokiem w dorastaniu malucha, który jeszcze przed chwilką obserwował wszystko z pozycji leżącej, a teraz właśnie zaczyna samodzielną eksplorację świata. Niech zacznie więc swoją podróż w najwygodniejszych i najbardziej funkcjonalnych bucikach, jakie tylko możecie mu zaoferować!

Przeczytaj także: Stawianie pierwszych kroków dziecka – co je hamuje, a co rozwizja?