Jeśli zastanawiasz się nad tym pytaniem, zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Kiedy założyć pierwsze buty dla dziecka?

 

Wybór odpowiednich butów dla dziecka to ciężka decyzja. Na rynku producenci prześcigają się w oferowaniu swojego obuwia – jest kolorowe, we wzorki, w atrakcyjnych cenach i rozczulają już na sam widok. Jednak czy one będą odpowiednie dla drobnej i wciąż rozwijającej się stopy dziecka? Kiedy też kupić buty, aby pomóc w stawianiu pierwszych kroków? Odpowiedzi na te pytania, można znaleźć w naszym artykule.

Bez wątpienia wybór pierwszych bucików dla dziecka to fascynujący czas głównie dla rodziców. Mają oni wewnętrzne poczucie, że ich pociecha rośnie, tak szybko się rozwija, a zaraz zacznie stawiać pierwsze kroki w dorosłość. Jednak wybór właściwego obuwia nie jest tak prosty, jak może nam się wydawać. Nawet ortopedzi przestrzegają przed przypadkowymi butami, które poza estetyką i pięknym wyglądem, nie oferują nic więcej.

„Wybór pierwszych butów dla dziecka to jedna z ważniejszych decyzji, która może powodować konsekwencje w przyszłości. Choć dozwolonym jest, aby syn czy córka swoje pierwsze kroki stawiało na boso, to z czasem trzeba jednak zakupić odpowiednie elementy garderoby. Dzieci stają się coraz aktywniejsze, żywe, chcą odkrywać świat, a zatem też chodzić, więcej i więcej. Dlatego tutaj odpowiedzią na pytanie jakie pierwsze buty dla dziecka wybrać, każdy ortopeda odpowie bez zastanowienia – powinny wspierać naturalne funkcje biomechaniczne rozwijającej się stopy. Każda kolejna para powinna być mocniejsza, ale też nie może ograniczać funkcji stopy, a być ochroną przed urazami. Istotnym jest także odpowiednie dobranie rozmiaru i regularna zmiana na większy, ponieważ od tego zależy, czy stopy będą prawidłowo się rozwijać.” – zdradza nam ortopeda dziecięcy.

kiedy pierwsze buty dla dziecka?

Kiedy pierwsze buty dla dziecka?

 

Czy pierwsze buty dla dziecka powinniśmy kupić już w momencie prób samodzielnego poruszania się, a może lepiej odczekać chwilę, aż nabierze pewności siebie i zacznie stawiać pierwsze kroki bez naszej pomocy? Rodzice często błądzą we mgle i nie znają właściwej odpowiedzi na to pytanie. Dlatego też rozwiejemy wszelkie wątpliwości związane z zakupem pierwszej pary!

Dziecko swoje pierwsze kroki może stawiać na boso, jest to dozwolona forma rozwoju, którą polecają ortopedzi, jednakże gdy już nabiera pewności i wykonuje coraz większe dystanse między rodzicami czy meblami, czas na pierwsze buty do chodzenia! Pierwsza para nie powinna zbyt mocno usztywniać stopy, na to jeszcze przyjdzie czas. Na rynku dostępne są odpowiednie buciki, które mogą wspomagać prawidłowe kształtowanie się stóp i pomagać w łapaniu stabilności przy spacerach. Te delikatnie usztywniane są wręcz wskazane – pobudzają więcej receptorów i zapewniają naturalne impulsy, które pozytywnie wpływają na rozwój stopy!

Pierwsze buty dla dziecka powinny oczywiście posiadać pozytywną rekomendację fizjoterapeutów, taką rekomendację mają np. Buty do nauki chodzenia Walkking’s. Poniżej przeczytasz krótki opis bucików Walkking’s:

“Są to wymarzone pierwsze buty dla dziecka. Wykonane są z wysokiej jakości, 100% oddychającego materiału – mikrofibry onSteam.  Dzięki maksymalnej przepuszczalności powietrza nóżki nie pocą się. Buciki potrafią pochłonąć aż 8 razy więcej wilgoci niż inne buty i wysychają 6 razy szybciej niż skóra, dzięki czemu stopy nie męczą się, są chłodne i suche. Maluch nie czuje, że coś mu przeszkadza.

Może Cię zaskoczy to, że pierwsze buty dla dziecka mogą zadecydować o przyszłym zdrowiu Twojego malucha. Wszystko dlatego, że stopy utrzymują ogromny ciężar i wpływają na funkcjonowanie mechanizmu motorycznego ciała. Podczas chodzenia stopa ulega skróceniom i wydłużeniom, dlatego nie powinno się jej zamykać w ciasnym i sztywnym bucie. Musi mieć pełną swobodę ruchów, zginać się i poruszać palcami.

Właśnie takie warunki zapewniają buty Walkking’s. Pozwalają na przyjmowanie w pełni naturalnej postawy. Podeszwa jest cieniutka, sprężysta i zgina się dokładnie w tych miejscach, w którym zginają się stopy. Zapiętek jest miękki, dobrze wyprofilowany i przylega do pięty, tak by but pracował razem ze stopą. Paluszki mają wystarczająco dużo swobody ruchów, co jest szczególnie ważne dla prawidłowego rozwoju stopy.” – więcej o bucikach Walkking’s przeczytasz TUTAJ

Dalsza część artykułu

Tutaj zapewne wielu rodziców zacznie się zastanawiać „a co z odpowiednią stabilizacją stopy?” Przecież logicznym jest, że but powinien być sztywny, aby uchronić stopę, stawy czy kości przed upadkami, które pojawiają się przy stawianiu pierwszych kroków mojego dziecka?” Naturalnie, myślenie jest prawidłowe, ponieważ stabilizacja kostki jest bardzo ważna, ale dopiero wtedy, gdy dziecko zaczyna chodzić po nierównych powierzchniach. W domu panują warunki idealne do nauki chodzenia – prosty parkiet, brak przeszkód, a do tego zbyt szybka stabilizacja i zakładanie sztywnych butów ograniczy naturalne procesy, którym powinny być poddane stopy dziecka. Czasami po prostu te, wydawać by się mogło, bezpieczniejsze obuwie, po prostu zacznie uciskać, uwierać i powodować duży dyskomfort dla malucha.

 

Czy pierwsze buty dla dziecka mogą być używane?

 

Kiedy już chcemy wybrać pierwsze buty dla dziecka do chodzenia, zastanawiamy się, czy dozwolone są te używane. W końcu, jak wskazują ortopedzi, należy je zmieniać co 3 miesiące, a tym samym powodować duże koszty. Czy dozwolonym jest szukanie oszczędności na pchlich targach czy w szafach starszych dzieci koleżanek?

Uważa się, że te pierwsze buty dla dziecka powinny być nowe, nieużywane. Nawet przez te 12 tygodni korzystania z pary, ona dopasowuje się do stopy pierwszego posiadacza, tym samym zakładanie ich na nogi kolejnego dziecka może przynieść więcej szkody niż pożytku. Stopy zaczną się nieprawidłowo rozwijać, co prowadzi do różnych chorób i zwyrodnień. Poza tym, trzeba też pamiętać o tym, że kiedy zakładamy pierwsze buty dla dziecka, są one miękkie, a tym samym podatne na odkształcenia, rozciąganie, a tym samym tracą swoje właściwości.

 

Jakie pierwsze buty dla dziecka? 

 

Kiedy już podjęliśmy się zakupu pierwszych butów dla dziecka, przed rodzicem kolejne wyzwania – odpowiednia para, wybór właściwego producenta i.. ustalenie rozmiaru. Wydawać by się mogło, że będzie to najprostsza rzecz. Zakładamy, sprawdzamy czy pasuje, ewentualnie mierzymy długość stopy i po wkładce dopieramy odpowiedni rozmiar.

Wszystko w teorii wydaje się takie proste. Jednak musimy liczyć się z tym, że stopa dziecka nie jest jeszcze na tyle sztywna i wykształcona, że bezbłędnie ją zmierzymy. Zakładając też kolejne pary pierwszych bucików dla dziecka, też napotkamy na problemy – maluch może zadzierać palce, przez co będzie nam się wydawać, że wybieramy zbyt duże wkładki. Dlatego ortopedzi doradzają, aby nigdy nie kierować się rozmiarem, a zwrócić uwagę na kształt i wymiar (długość i szerokość) stopy, podbicie czy nawet jej wygięcie. Dopiero takie informacje pozwolą na właściwe dobranie pierwszych butów dla dziecka. Jeżeli jednak rodzic ma wątpliwości, nie wie do końca czy nie popełnia błędu, może poprosić o poradę lekarza czy sprzedawcę.

pierwsze buty to bardzo ważny wybór źle dobrane mogą powodować problemy

 

Jakie wybrać pierwsze buty dla dziecka?

 

Jak już można było odczuć po treści artykułu, wybór pierwszych butów dla dziecka, to sprawa wysokiej rangi. Złe, zbyt sztywne mogą niestety być początkiem chorób, płaskostopia czy innych problemów, o których nie myślimy przy wyborze obuwia. Dlatego też każdy rodzic powinien porzucić myśl o tym, by buty były ładne, kolorowe czy markowe, a dokładniej przeanalizowali czy są.. bezpieczne.

Początkowo, gdy dziecko się uczy, buty do stawiania pierwszych kroków powinny być miękkie i elastyczne. Im więcej impulsów otrzyma stopa, tym łatwiej będzie się poprawnie kształtować, maluch nauczy się, jak rozkładać ciężar ciała, jak ją układać, aby łapać pion i unikać upadków i kontuzji. Warto też pierwsze spacery wykonywać wyłącznie w domu, gdzie podłoże jest idealnie proste, bez pułapek, które doprowadzą do urazów. Dopiero przy kolejnej zmianie butów, na sztywniejsze, które będą utrzymywać stopę i kostki, można pokusić się o pierwsze próby chodzenia na zewnątrz – parki, ogrody, w dalszej kolejności twarde chodniki.

Rodzice powinni także zwracać uwagę na użyte materiały w pierwszych butach dla dziecka. Wkładki skórzane, wyprofilowane to wręcz podstawa. Dlatego rezygnujemy z „chińskich” zamienników, które będą tanie i można będzie ich kupić w nadmiarze. Lepiej zainwestować w jedną, dobrą parę, nawet kosztem jej zmiany za kilka miesięcy. Zdrowie i prawidłowy rozwój nie ma ceny, poza tym, trzeba pamiętać, że złe obuwie prowadzi do problemów, które trzeba będzie leczyć, a wizyty, wkładki ortopedyczne czy fizjoterapeuta będzie kosztować zdecydowanie więcej od tej jednej, dobrej pary butów do chodzenia dla malucha.

wybór pierwszych butów dla dziecka powinniec być przemyślany