Sezon dokuczliwych przeziębień niestety w pełni. Pomimo pełnego słońca i coraz dłuższych dni, pogoda potrafi płatać figle. Tydzień temperatury na plusie zaraz chętnie miesza się z mroźnym wiatrem, niespodziewanym deszczem, przeplecionym śniegiem. Niepokojące zanieczyszczenia na dworze nie sprzyjają spacerom, niemniej jednak wyjście z dzieckiem to coś, z czego nie wolno rezygnować. Niestety kapryśna pogoda rządzi się swoimi prawami – przeziębienie u niemowlaka również. Duży dyskomfort spowodowany przewlekłym katarem, podwyższoną temperaturą i uciążliwym kaszlem sprawia, że maluszek staje się marudny i niespokojny. Jak poradzić sobie z przeziębieniem u dziecka? Podpowiadamy w artykule!

Przeziębienie u dziecka – objawy

Charakterystyczne objawy dla tego typu choroby, wywołanej dokuczliwymi wirusami, to – kaszel, katar, gorączka, gorsze samopoczucie. Przeziębienie u maluszka rozwija się nawet przez kilka dni. Najpierw atakuje nosek, w którym pojawia się wodnisty katar. Wydzielina zatyka górne drogi oddechowe, sprawiając, że dziecko staje się marudne. Do tego bardzo często dochodzi kaszel.

Śluz zbierający się w nosku i gardle nie pozwala na normalne uczestniczenie w rutynowych czynnościach w ciągu dnia. Zaburzone godziny spania, niechęć do jedzenia, ogólna apatia sprawia, iż dziecko wyłączone jest z normalnego trybu życia. Przeziębienie niestety jest również często bagatelizowane. Niemniej jednak taki stan dziecka to wspaniała pożywka dla bakterii. Zatkany nosek, znajdujący się blisko przewodu słuchowego, może odegrać istotną rolę w przeniesieniu się choroby na uszy. Zapalenie ucha środkowego brzmi i wygląda poważnie, dlatego też nie wolno bagatelizować zwykłych oznak przeziębienia.

Jak szybko pozbyć się kataru u niemowlaka?

Przede wszystkim warto skupić się na oczyszczaniu noska z zalegającej wydzieliny. Jak wspominaliśmy, to fantastyczna pożywka dla niebezpiecznych bakterii. Oprócz wycierania wyciekającego kataru chusteczką należy również postawić na odpowiednie preparaty. W tym przypadku świetnie sprawdzi się sól fizjologiczna oraz woda morska w sprayu. O ile pierwszy produkt skupi się na oczyszczaniu noska z bakterii, o tyle już drugi zadba o rozpuszczenie zaschniętej wydzieliny. Warto również zaopatrzyć się w aspirator – ten skupi się na usunięciu śluzu. Jak go używać? Przede wszystkim często, przynajmniej 2-3 razy w ciągu dnia. Pamiętaj, iż nosek niemowlęcia jest bardzo delikatny, dlatego też należy obchodzić się z nim w równie subtelny sposób.

Jak zachęcić dziecko do jedzenia, gdy nie ma ochoty?

Pamiętaj, że maluszek może mieć swoje humorki, szczególnie podczas choroby. Należy karmić niemowlaka tak, jak dotychczas, niemniej jednak, jeśli nie ma na ochoty na posiłek, to nie zmuszaj go do tego. Jeśli podwyższona temperatura daje się we znaki, pamiętaj, aby organizm dziecka odpowiednio nawadniać. Twoja pociecha jest karmiona piersią? Przystawiaj ją regularnie, wręcz często (początkowo mleko matki jest rzadsze, a to oznacza, iż potrafi skutecznie ugasić pragnienie). Gdy przeziębienie dopadło starszaka postaw na odpowiednio dobrane i dostosowane do wieku herbatki oraz wodę.

Jak spędzać czas w domu z przeziębionym dzieckiem?

Należy zaznaczyć, iż przeziębiony maluszek z gorączką powinien przebywać w domu i nie wychodzić na zewnątrz. Z początku wydaje się to uciążliwe, zarówno dla rodzica, jak i pociechy, niemniej jednak gdy odpowiednio rozplanuje się kreatywne czynności, czas szybko zleci, a dziecko poczuje się lepiej. Zabawy w domu, dostosowane do wieku maluszka, nie tylko wpłyną na poprawę samopoczucia, ale również sprawią, iż dziecko poczuje wspaniałą miłość rodziców.

Pamiętaj o odpowiednich towarzyszach pieszych wycieczek, których droga rozpoczyna się od domowych zakamarków, pełnych tajemnic i ukrytych obiektów. Buciki do nauki chodzenia Walkking’s wykonane z oddychającego i przewiewnego materiału chętnie podbiją stworzone przez dziecko szlaki, w których czają się smoki, rycerze, księżniczki i piękne zwierzątka. Jeśli jednak maluszek nie ma podwyższonej temperatury, to wyjście na zewnątrz, szczególnie gdy za oknem czai się piękna, słoneczna pogoda jest wręcz wskazane. Dlaczego? Otóż chłodne powietrze zbawiennie wpływa na naczynia krwionośne ukryte w nosku maluszka. Chłód obkurcza naczynka, ułatwiając tym samym oddychanie.