Co w ogóle oznacza zdrowy rozwój stopy? W natłoku informacji pochodzących z różnych źródeł, szczególnie tych internetowych, często zaczynamy wariować. Będąc rodzicem, mamy pewne obawy, bo nasza pociecha, źle postawiła stópkę – co wtedy robimy? Sięgamy po najbliższe, znajdujące się na wyciągnięcie dłoni – urządzenie mobilne, które, po otworzeniu przeglądarki zaczyna straszyć skomplikowanymi nazwami. Zła pielęgnacja, nieodpowiednia profilaktyka, niepodjęte leczenie i zaczyna się obgryzanie paznokci. Zanim jednak popadniesz w rozpacz, pozwól, że obalimy średniowieczne wymysły i podpowiemy, na co warto zwrócić uwagę podczas rozwoju dziecięcych stópek.

Sposoby na koślawe stopy – mity i porady.

Czy wiecie, jaki jest sposób na koślawe stopy? Według zabobonnych często również zacofanych – taki sposobem jest zakładanie lewego buta na prawą stopę i na odwrót… To tylko jeden wymysł, który kiedyś faktycznie się stosowało. Aktualnie mówimy – koniec z tym!

Pociecha zaczyna wykorzystywać swoje stópki w pełni, gdy zaczyna stawać, a przede wszystkim chodzić. Umówmy się, że dziecko, rozpoczynając swoją przygodę pierwszych kroków, ustawia stópki „po swojemu” – wykorzystując do tego najbardziej wymyślne sposoby. Drogi rodzicu – Twoją rolą jest obserwowanie, a nie poprawianie, poprzez usilne przestawianie nóżek! Wiedz, że niezastąpionymi doradcami okaże się cierpliwość oraz spokój. Przyglądając się nowo nabywanym umiejętnościom oraz stale rozwijanym zdolnościom, masz szansę być świadkiem sytuacji, w której dziecko samo będzie robić postępy.

Bardzo często bywa tak, że porównujemy naszego maluszka do innych rówieśników, systematycznie zaglądając na tematyczne grupy i internetowe fora. Czytasz przerażony, że inne dziecko już w wieku 10 miesięcy zaczęło stawać, a Twoja pociecha ma 11 i jedyne co dotychczas potrafi to raczkować. Narzucając niezdrowy pośpiech, narażasz, zarówno siebie, jak i dziecko na stresujące sytuacje. Ty się denerwujesz, bo nie wiesz, z czego wynika to „opóźnienie”, a malec po prostu nie wie, o co chodzi, ponieważ nie jest jeszcze na to gotowy.

Naturalnymi procesami, w których dziecko adaptuje się, są te związane z niewłaściwym stawianiem stópek. Maluszek może podwijać paluszki, stawać na palcach lub oddzielnie „traktować” stopy – jedną będzie stawiał na stronie przyśrodkowej, w drugiej natomiast zaczynać od chodzenia na palcach. Pamiętaj, że te procesy są jak najbardziej naturalną oznaką nauki, które będą zanikać w trakcie dojrzewania aparatu ruchu.

 

Stymulacja czuciowa

 

Warto również dbać o stópki, poprzez stymulację czuciową. Jesteś rodzicem, więc ucz poprzez zabawę i pielęgnację  – gilgocz, łaskocz, całuj, drap i masuj nóżki podczas codziennych kąpieli.

 

Dobór właściwych pierwszych butów dla dziecka.

 

Ostatnim równie ważnym aspektem, jak powyższe, jest zadbanie o właściwy dobór bucików. Pamiętaj, że najpierw warto oswoić dziecko z podłożem, więc wystarczą skarpety antypoślizgowe, które zapewnią odpowiednią ochronę przed ewentualnymi upadkami. Jednak, gdy przejdziecie przez ten proces, zastanów się nad odpowiednimi bucikami. Jeśli zlekceważysz ten podpunkt, maluszkowi możesz wyrządzić wiele szkód, które pomimo swojego odroczenia, pojawią się w pewnym wieku, zostając na długi czas.

Ważne, aby tego typu obuwie miało kilka charakterystycznych cech. Wśród nich wyróżnia się lekkość, łatwość wkładania i zdejmowania oraz wysoką jakość wykonania. Pierwsze buty dla dzieckaWalkking’s spełniają powyższe wymogi, potwierdzone rekomendacjami specjalisty.  Wyposażone w rewolucyjny system zapinania „Zip Around”, sprawiają, że zarówno wkładanie, jak i zdejmowanie to łatwizna. Buciki możemy rozpinać do połowy podeszwy, nie narażając dziecka na żmudne i czasochłonne, a przede wszystkim niebezpieczne wciskanie stópek. Ponadto, zostały wykonane z oddychającego i elastycznego materiału, umożliwiając ich plastyczne dopasowanie się do nóżek pociechy.

Jak możesz zauważyć, na zdrowy rozwój dziecięcych stópek wpływa wiele czynników, które muszą ze sobą współgrać. Pamiętaj, że warto być cierpliwym rodzicem, który zachowa zdrowy rozsądek i pokaże świat poprzez śmiech i zabawę.

Zastanawiasz się nad szelkami? przeczytaj nasz artykuł: Szelki do nauki chodzenia – tak czy nie?