ZDROWIE
Chcielibyśmy na początku zaznaczyć, że najlepszym i najzdrowszym obuwiem maluszka jest jego własna stopa. Pozwalajmy naszym dzieciom biegać, potykać się,skakać na bosaka. Aparat ruchu kształtuje się najlepiej w ruchu i w obciążeniu. Najlepszym trenerem stópek dziecka jest jego własny ciężar ciała oraz bezpośredni kontakt z podłożem. Najlepiej jeżeli stopy będą musiały się mierzyć z każdym, bezpiecznym rodzajem podłoża. I to od momentu pełzania, turlania, odpychania się od podłoża czy raczkowania. Wtedy możemy być spokojniejsi o sprawność i rozwój stópek.
Nawet jeśli wydaje się nam, że stópki dziecka na początku życia dziecka dziwnie się układają, musimy dać im swobodę ruchu. Dzięki czemu będą sobie radzić i neutralizować tendencje do deformacji. Oczywiste jest, że w ewidentnych przypadkach wad potrzebny jest nadzór i opinia lekarza, a czasem również pomoc ortopedyczna.
Stópki dziecka pełnią niezwykle ważną funkcję – są jednym z najważniejszych organów równowagi. Doskonale potrafią wyczuć drgania, ruchy podłoża, niwelują zachwiania, utratę równowagi spowodowaną zmianą pozycji czy ogólnie ruchem. Stopy dziecka cały czas są w ruchu, zmieniają swoje ułożenia, napięcie mięśni, w zależności od sytuacji i zadań, jakie stawia przed nimi dziecko.
Stopy to również jeden z najdoskonalszych organów czucia. Stopy doskonale rozpoznaje rodzaj, twardość, strukturę, ukształtowanie podłoża, jego zmiany, chłód, ciepło. Ostrzegają nas z jakim materiałem podłoża mamy do czynienia i w jakiej sytuacji się znaleźliśmy. Pozwalają dzięki temu na odpowiednie reakcje całego ciała w zależności od ewentualnych zagrożeń czy sytuacji w której się znajdujemy.
Maluch bezwiednie poznaje stopę oraz podłoże. W trakcie rozwoju poświęca jej wiele uwagi, wkładając do buzi, ssając paluszki czy ocierając o matę czy podłogę. Cały czas doskonali jej umiejętności, przygotowując się tym samym do samodzielnego chodzenia.
Kolejną ważną funkcją stópek jest termoregulacja, dlatego przykładajmy wagę do materiałów, z których wykonane są buciki. Nowoczesne technologie oferują nam całą gamę membran, które są przewiewne, utrzymują ciepło, odpowiednią temperaturę i wilgotność w środku buta. Co ważne są też cienkie i plastyczne.
Buciki Walkking’s wykonane są z wysokiej jakości w 100% oddychającego materiału – mikrofibra onSteam która dzięki maksymalnej przepuszczalności powietrza sprawia, że nóżki Twojego dziecka nie pocą się. Potrafi pochłonąć aż 8 razy więcej wilgoci niż własny ciężar i wysycha 6 razy szybciej niż skóra, dzięki czemu utrzymuje stópki dziecka chłodne i suche.
Jest antybakteryjna i przeciwgrzybiczna. Posiada zdolność termoregulacji, dzięki czemu stópki nie będą przegrzane czy przechłodzone. Jest łatwa w czyszczeniu i odporna na brud. Nie musisz martwić się o właściwą impregnację, wystarczy przetrzeć wilgotną ściereczką. Posiada bardzo wysoką odporność na ścieranie. Jest bezzapachowa i hipoalergiczna. Buciki Walkking’s zapewniają najwyższy komfort noszenia wyjątkowym małym stópkom.
Buty są dodatkiem do stopy. Powinniśmy zakładać je dziecku wtedy kiedy musimy. Buciki Walkking’s są często nazywane ” drugą skórą”.
Na co zwrócić uwagę wybierając pierwsze buciki dla dziecka?
But nie musi, często nie powinien być wysoki. Wystarczy poniżej kostki. Podeszwa powinna być cieniutka, wyginająca się na wszelkie możliwe sposoby, sprężysta, zginająca się w 1/3 od poprzedniego brzegu buta. Powinna być wąska wewnątrz buta, tak aby stopa miała jak najmniej możliwości przemieszczania się na boki. But powinien dobrze trzymać stópkę, lecz w śródstopiu, nie w kostce! Im but jest sztywniejszy i wyższy tym bardziej ogranicza sprawność chodzenia i pracę stopy.
Podeszwa skoro już się skręca powinna też móc się zginać w poprzek mniej więcej w okolicy 1/3 długości, licząc od przodu buta. Miejsce zginania podeszwy odpowiada dokładnie miejscu, gdzie zginają się stópki dziecka, bardziej precyzyjniej palce.
Sztywny zapiętek to mit! Musi być wyprofilowany i dobrze przylegać do pięty, ale też umożliwiać jej przechyły na prawo i lewo, gdy stopa dziecka pracuje.
Zapięcie bucika nie może blokować ruchów stópki.
Przód buta ma być obły, dając tym samym dużo miejsca dla palców. Najlepiej gdy i przód i tył bucika jest lekko uniesiony do góry, tak by ułatwić stópce przetaczanie jej w trakcie chodzenia
Jednym z trudniejszych wyborów dla samych rodziców jest rozmiar buta, jaki mamy kupić maleństwu. But powinien być nieco większy, dłuższy niż sama stopa. Stopy w trakcie chodzenia wydłużają się, te małe o kilka najwyżej 2-4 mm, te duże nawet o 8 mm.
Stopy bywają bardziej lub mniej obłe, z wyższym lub niższym podbiciem. Wszystko musimy brać pod uwagę. W bucikach Walkking’s wkładka posiada specjalne oznaczenia, które pomogą Wam dobrać odpowiednie buciki. Dzięki nim możecie systematycznie sprawdzać, czy Wasza pociecha wyrosła z bucika i potrzebuje większego rozmiaru.
Dostępne rozmiary bucików Walkking’s
15/16 – długość wkładki 11 cm
17/18 – długość wkładki 12 cm
19/20 – długość wkładki 13 cm