Niekiedy nadgorliwi rodzice mogą zakupami nowych bucików dla swojej pociechy zrobić więcej szkody, niż pożytku. Mowa tu oczywiście o nieprzemyślanych zakupach, zbyt pośpiesznych decyzjach i bezrefleksyjnym nastawianiu się na produkt, który po rekordowo krótkim czasie stosowania nadawać się będzie jedynie do wyrzucenia. Co zrobić, gdy zakupione za konkretne obuwie dla dziecka zaczyna sprawiać więcej kłopotów, a nie przyczynia się do komfortu codziennego funkcjonowania u dziecka? Pierwszymi sygnałami, że trafiliśmy na trefny lub niedopasowany towar mogą być skargi dziecka na niewygodne obuwie. Dzieci jeszcze niemówiące mogą dać znak charakterystycznym ruchem nóżek, pocierania nóżek jedną o drugą. Wszystkiemu towarzyszyć może ogólne rozdrażnienie, nierzadko też płacz. Jako rodzice także powinniśmy zauważać, że buciki nie zdają egzaminu w sytuacjach, gdy nóżki dziecka są nadmiernie otarte, a paluszki po zdjęciu bucików nienaturalnie przykurczone. Krwawienia w okolicach paluszków powinny dać nam jasno do zrozumienia, że buty na dłuższą metę nie będą dobrze służyły.

 

Świadome wybory w sklepach obuwniczych

 

Dlatego tak ważne jest przyglądanie się i badanie bucików na miejscu, w sklepach. O ile w sklepach stacjonarnych zawsze możemy na miejscu produkt odłożyć na półkę i wziąć mniejszy lub większy rozmiar, o tyle robienie zakupów w sklepie Internetowym jest już trochę innym zabiegiem. Tutaj powołujemy się jedynie na rozmiarówki podawane przez producentów, a często w praktyce okazuje się, że w rzeczywistości mamy do czynienia z obuwiem o numer większym lub mniejszym, z tego względu, że rozmiarówki coraz częściej podaje się orientacyjnie. Specjaliści do spraw obsługi konsumenta zgodnie przyznają, że najbezpieczniej jest robić zakupy przez Internet w takich sklepach, które uwzględniają reklamacje swoich produktów. To duże ułatwienie i podejście jak najbardziej fair play. Jeśli np. kupimy dla dziecka buciki w rozmiarze, który w praktyce okaże się o numer za ciasne, można zwrócić zamówione buciki w ciągu dwóch tygodni, wymieniając je na rozmiar, jaki dla dziecięcej stópki będzie w pełni odpowiedni.

 

Przyzwyczajenie się do nowych bucików

 

Niektórym dzieciom idzie z dość dużym trudem. Dlaczego? Powodem może być zbyt twardy materiał, z jakiego buty zostały wykonane. Mamy tu na myśli różne gatunki skór, a także wszelkie, przetwarzane technologicznie tworzywa sztuczne. Jak przyzwyczaić dziecko do nowych bucików nawet w sytuacji dobrania prawidłowego rozmiaru, pomimo uciążliwego noszenia w pierwszych fazach eksploatacji? Jeśli dziecko narzeka na zbyt twarde i ciężkie buciki, można podeszwy od wewnętrznej strony posmarować standardowym kremem nawilżającym do stóp. Egzamin zda także wazelina. Wystarczy już niewielka ilość tych specyfików, by podeszwy zmiękły i by dziecku chodziło się znacznie wygodniej. Nowe buciki nosić trzeba zawsze na stopach chronionych dodatkowo skarpetką. Dzięki temu ryzyko otarć redukowane jest do minimum, a tworzywo nowych bucików zanadto nie wpija się w delikatną skórę dziecka.

 

Zapoznaj się z poradnikiem jak dobrać odpowiedni rozmiar bucików Walkking’s