Przychodzi w końcu taki czas, gdy dziecko powinno zobaczyć coś więcej, niż ściany domowej sypialni. Pierwsze dziecięce podróże są niezapomniane nie tylko dzięki wrażeniom przeżywanym premierowo, ale także dzięki stawianiu pierwszych kroków na nowych, dotychczas nieznanych terytoriach. Jakie buty wybierać dla dzieci, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z powolnym, nieporadnym, ale stale rozwijającym się procesem chodzenia? Co producent, to zapytanie – czy aby na pewno buty oferowane nam przez kogoś odgórnie sprawdzą się w praktyce? Na pewno nie warto tracić czasu na zbędne zastanawianie się, tylko od razu przystąpić do działania! Dziecięce buty są obecnie na tyle tanimi produktami, iż nie zaszkodzi przetestowanie kilku par jednocześnie, by spośród określonych propozycji wybrać te najlepsze. Wierność jednej marce jest jak najbardziej uzasadniona, szkoda jednak, że producent danej marki najprawdopodobniej nie dowie się nigdy o aż tak sporym oddaniu. Dlatego w kwestii obuwia dziecięcego dobrze jest po prostu poeksperymentować, tym bardziej, że w sklepach wciąż mamy do czynienia z nieustanną ferią kolorów i modeli.

Buciki dziecięce do wózka

To, że dziecko aktualnie porusza się jedynie w wózku popychanym przez rodziców, wcale nie oznacza, że temat obuwia traktować można po macoszemu. Nawet jeśli malec jeszcze nie chodzi, trzeba zadbać o to, by wybrane buciki we właściwy sposób ochroniły mu stopy przed nadmiarem chłodu. Na podróże w chłodnej i niekoniecznie sprzyjającej pogodzie można wybrać dziecku buciki z syntetycznej skóry, lekko lakierowane. Są one bardzo eleganckie i pasują bardzo do wszystkich rodzajów dziecięcej odzieży wyjściowej. Odporne są na wilgoć i rozwiązują się niezwykle szybko i łatwo. Z chwilą polepszenia się pogody można zacząć inwestować w lżejsze obuwie, z podeszwami z lekkiego tworzywa sztucznego, z tkanin przepuszczających powietrze, z naturalnymi wypełniaczami wnętrz konstrukcji obuwniczych. Buciki z nowoczesnego materiału jakim jest OnSteam znakomicie zdają egzamin w ciepłe czy wręcz upalne dni. Nóżki dziecka nie pocą się w nadmiarze. W takich bucikach jak na przykład Walkkings nauka pierwszych kroków staje się prawdziwą przyjemnością. Więcej o tym przeczytasz w artykule: Jak wybrać buty do nauki chodzenia

Dbanie o dziecięce buty w podróży

Podróże z dzieckiem niosą ze sobą cały zestaw praktycznych rozwiązań. Długie godziny spędzane w samochodzie lub innym środku lokomocji nie sprzyjają dziecięcej stópce. Szykując się na długą podróż, trwającą nawet kilka godzin, dobrze jest pamiętać o tym, by przynajmniej co jakiś czas dawać wytchnienie dziecięcym nóżkom. W klimatyzowanym samochodzie z pewnością dziecko nie dorobi się przeziębienia, a po co do tego stópki mają się męczyć w ciasnym i nagrzanym do granic możliwości bucie? W czasie podróży można dziecku delikatnie masować stopy, co z pewnością będzie dla niego przyjemnym doświadczeniem. Ruchy stymulujące powierzchnię podeszwy wspaniale oddziałują na cały organizm, ponieważ to właśnie na stopach ukryte są ważne dla naszego ciała receptory, odpowiadające za prawidłowe funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Kiedy wybieramy się na dłuższy pobyt, dobrze będzie zabrać dla dziecka kilka par obuwia wymiennego. Korzystanie w czasie podróży wyłącznie z jednego kompletu butów jest dużą nieodpowiedzialnością. Buty wykorzystywane w czasie podróży, w gościnie, powinny charakteryzować się różnym stopniem ciężkości. Buciki wymienne, stosowane na użytek typowo domowy nie muszą mieć ciężkich podeszw. Mogą być w całości wykonane z przewiewnych materiałów, typu wełna, bawełna, z naszywanymi, twardszymi materiałami w roli podeszwy. O pierwszych butach dla dziecka przeczytasz w naszym artykule:  Pierwsze buty dla dziecka, kiedy i jakie?

Przechowywanie butów w czasie podróży

Z racji tego, że buciki dziecięce są niewielkie, zawsze można je gdzieś upchnąć. Nie powinno się tego jednak zrobić zbyt pochopnie. Zbyt nieostrożnie zapakowane w torbę podróżną dziecięce buty mogą nieopatrznie ulec zdeformowaniu, co przełoży się na ich bezużyteczność, a przecież nikt z nas nie lubi, gdy dręczy go świadomość straconych pieniędzy, nawet wtedy, gdy buciki nabyliśmy po zaskakująco korzystnej cenie. Najlepiej będzie przygotować dla dziecięcego zestawu bucików osobną torbę, coś w rodzaju przenośnego plecaka, w którym umieścimy najlżejsze rzeczy z całego bagażu podróżnego.