Wiele mam zgłasza się do nas z licznymi zapytaniami dotyczącymi tego, czym należy się kierować przy zakupie pierwszych bucików do chodzenia dla najmłodszych. Jest to temat dość rozbudowany. Do tego stopnia, że przy postawieniu kropki zawsze mamy wrażenie, że można powiedzieć coś jeszcze. Może to dlatego, że dla większości Rodziców bezpieczeństwo dzieci od zawsze było sprawą nadrzędną i trudną do zbagatelizowania? W każdym razie, im bardziej sprawdzony i bezpieczny produkt, tym lepsze efekty i następstwa użytkowania. W zalewie produktów obuwniczych kierowanych dla dzieci nietrudno natknąć się na całą serię podróbek, których cena w ogóle nie jest adekwatna do jakości, jaką sobą reprezentują. Doszło do tego, że charakterystyczny napis na metkach obuwniczych oraz podeszwach „MADE IN CHINA” obrzydza Rodzicom jakiekolwiek robienie zakupów. I w sumie nie ma się czemu dziwić, skoro po raz kolejny stajemy przed prawdopodobieństwem, że buciki naszego dziecka po prostu rozpadną się na naszych oczach już po kilkukrotnym zastosowaniu! Nie po to wydajemy pieniądze, by stale odczuwać nietrafione inwestycje, choćby wydatek miał wynosić tylko kilkadziesiąt złotych! Jeśli mamy kupować coś niższej jakości za wysoką cenę, lepiej już nie kupować wcale! Mamy nadzieję, że szereg naszych rad sprawi, że zakupy obuwnicze dla dziecka będą bardziej przemyślane, a tym samym owocne!
Co powinny posiadać idealne buciki dziecięce ?
Po pierwsze – powinny być wykonane z lekkiego i przewiewnego materiału. Tutaj odwołujemy się do ważnego pojęcia technologii obuwniczej. Nie da się zaznaczyć, że współczesna technologia obuwia obfituje w cały szereg nowoczesnych rozwiązań, o których jeszcze kilkadziesiąt lat temu wszystkim konstruktorom jedynie by się śniło. Dziś stópka dziecka w nowoczesnym obuwiu może swobodnie oddychać, nie pocić się. W obuwiu dziecięcym, gdzie zastosowano technologię onsteam, odbywa się swobodna cyrkulacja powietrza, dzięki czemu zapomnieć można o poceniu się dziecięcej nóżki i narażeniu delikatnej skóry na obcowanie z zarazkami, bakteriami oraz pasożytami. Onsteam jest jednym z najnowocześniejszych materiałów obuwniczych, jakie zostały opracowane przez przemysł produkujący buty nie tylko dla dzieci w każdym wieku, ale także dla ludzi dorosłych. Jest lekki, a zarazem odporny na wszelkie zniszczenia, a także wysokie temperatury.
Po drugie – bardzo istotna jest elastyczność dziecięcego obuwia. Nie może być ono zbyt sztywne, bo przez to dziecięca stópka będzie zanadto obciążona, a nauka chodzenia stanie się nie przyjemnością, ale katorgą, a tego nie chce przecież żaden Rodzic. Sprawdzone buciki dziecięce już po kilkukrotnym założeniu dopasowują się do kształtu stopy, nie uciskając jej i w naturalny sposób do niej przylegając. Pozostaje jeszcze kwestia wyboru formy wiązanej, wkładanej lub zapinanej na rzepy. Wiązane buciki są jednymi z najbardziej stabilnych, ale trzeba pamiętać o tym, że zawiązane sznurówki nie mogą za bardzo uciskać stopy, ponieważ może to powodować ból oraz otarcia skóry. Dobrze zaprojektowany i wyprofilowany bucik dziecięcy lekko i łatwo się zakłada i zdejmuje po jednym ruchu rozwiązywania sznurowadeł.
Wygoda jest najważniejsza!
Dziecięce buciki wkładane mogą zdać egzamin po dokładnym przyjrzeniu się im jeszcze zanim trafią do sklepowego koszyka. Przy przymierzaniu zawsze powinniśmy słuchać uwag dziecka, jeśli jest już na tyle duże i może powiedzieć, gdzie je uciska, czy można w buciku rozprostować palce, itp. Rodzice powinni zwrócić uwagę na to, jak wiele przestrzeni w buciku znajduje się między piętą a tylnym brzegiem. Jest to istotne, jeśli zależy nam na tym, by buty do chodzenia były w pełni dla dziecięcych warunków dostosowane. Buciki na rzepy są także wygodne, ale nie zawsze zdają egzamin. Długo stosowane rzepy mogą tracić przyczepność i odpinać się w najmniej oczekiwanym momencie, co może na dłuższą metę wydawać się dość irytujące. Dziecko w czasie chodzenia może się potknąć o rozpięty rzep, co skutkuje nieszczęśliwym wypadkiem. Najlepszym rozwiązaniem będzie wypróbowanie wszystkich opcji, podliczenie zalet i wad, kierujące nas do wydania ostatecznej, obuwniczej ekspertyzy!
Jak to jest z tymi numerami?
Często pojawiają się też pytania typu: „Czy dla dzieci kupujemy buciki w rozmiarze o numer za duże?”, „Czy lepiej kupić dziecku buty o jeden numer mniejsze, żeby stopa miała lepszą amortyzację?” Mimo że oficjalnie istnieje jedna numeracja obuwnicza, to i tak w praktyce zdarza się, że buty okazują się być nieco mniejsze lub większe od wartości wskazywanej przez producenta. Dlatego najważniejszym czynnikiem wskazującym na to, ze wybraliśmy właściwy model jest po prostu przymierzanie wszystkiego na bieżąco wraz z automatyczną oceną sytuacji. Nie ma większej głupoty, niż powierzchowne przymierzanie dziecku butów. Zanim wyjdziemy ze sklepu, dobrze będzie sprawdzić, gdzie znajdują się paluszki i czy dziecko jest w stanie zrobić w nowych bucikach choć kilka nieporadnych kroków, oczywiście, przy naszej asyście rodzicielskiej.
Najnowsze komentarze