Gdy dziecko idzie do żłobka, musi koniecznie zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie. To jest właściwie rodzicielski, a nie dziecięcy obowiązek. Żłobek w jednej chwili staje się nowym miejscem bytowania naszej pociechy, należy więc dołożyć wszelkich starań, by dziecko w nowym otoczeniu funkcjonowało przy najwyższym komforcie i bezpiecznych warunkach. To, jakiego obuwia używa dziecko podczas każdego spędzanego dnia w żłobku lub przedszkolu ma dla jego samopoczucia ogromne znaczenie. Odpowiedniego obuwia do codziennego stosowania nie da się kupić w jednej chwili. Najlepiej dać sobie prawo do przymierzania wielu par, by spośród określonych propozycji wybrać tę najlepszą, najbardziej ergonomiczną i zdrową dla delikatnych powierzchni stópek dziecięcych. Wiadomo, ze przebywanie najmłodszych w żłobkach oraz przedszkolach rządzi się swoimi prawami. Innych bucików używamy w pomieszczeniach zamkniętych, inne zakładamy wtedy, gdy wybieramy się na żłobkowe podwórko. Stosowane obuwie dziecięce w pierwszej kolejności powinno być dostosowane do warunków atmosferycznych. W każdej sytuacji, używając bucików, dziecko powinno czuć się w pełni bezpieczne.

Raz – dwa – trzy – buciki zakładasz Ty!

Rok kalendarzowy podzielony jest zasadniczo na cztery pory. W zmieniających się stale warunkach pogodowych testujemy różnego rodzaju obuwie. Na ciepłe dni zakłada się lekkie obuwie, na chłodniejsze  – cięższe, odpowiednie dla zachowania bezpieczeństwa na powierzchniach, które stają się codzienną trasą do pokonania, gdy dziecko już nie będzie korzystało z wózka. Nawet jeśli dziecko wożone jest do żłobka w wózku, obuwie także dostosowane jest do pory roku, niezależnie od stopnia zaawansowania w nauce chodzenia. Buciki na ciepłe temperatury powinny być wykonane z materiału lekkiego i przewiewnego.- tak jak są wykonane np nasze buciki do nauki chodzenia walkkings Skórzane elementy zastosowane w obuwiu mogą znajdować się jedynie w miejscach szczególnie narażonych na eksploatację dziecięcej stopy – czyli w okolicach paluszków oraz pięt. Dzięki takim wzmocnieniom buty są w stanie służyć małym użytkownikom dłużej, niż tylko jeden sezon.

Obuwie zmienne

W pomieszczeniach zamkniętych obuwie zmienne jest nieodzownym atrybutem każdego dziecka uczęszczającego do żłobka, przedszkola i do szkoły. Trudno sobie wyobrazić, że dziecko wchodzi do pracowni dydaktycznych i na sale zabaw w tym samym obuwiu, w którym przekroczyło próg korytarza instytucji. Jest to niehigieniczne i niepraktyczne. Masywne buciki codzienne, stosowane w czasie jesieni oraz zimy domagają się zmiany od razu po przyjściu do żłobka. Nogi dziecka po długim spacerze powinny zostać natychmiast odciążone, dlatego w żłobkach tak ważne są szatnie, z których korzysta się zaraz po porannym przybyciu na miejsce i gdzie trafiają buciki oraz zmienne elementy garderoby na czele z okryciami wierzchnimi i innymi częściami garderoby, których rodzice nie chcą zabierać ze sobą każdego dnia do domu. Obuwie zmienne w żłobkach i przedszkolach powinno mieć lekką formę wkładaną. Lekkie kapcie sprawdzą się wtedy, gdy będą starannie szyte. Klejone kapcie zmienne nie zawsze wytrzymują codzienne stosowanie. Dzieci w żłobkach są bardzo ruchliwe i wszędzie ich pełno. W takich warunkach obuwie dziecięce zaskakująco szybko się eksploatuje, odklejają się podeszwy i zdzierają czubki takich zmiennych bucików. Dlatego przed zakupem dziecięcych kapci na zmianę trzeba się koniecznie przyjrzeć ich warunkom technicznym.

Lekka podeszwa plus dużo kolorów – to lubi każde dziecko!

Dzieci szybko przyzwyczajają się do nowych bucików, zarówno tych stosowanych na otwartej przestrzeni, jak i kapci przeznaczonych do noszenia w salach lekcyjnych i przeznaczonych do zabawy. Zmienne buciki dziecięce podzielić można na dwa typy – zawierające podeszwy z tworzywa sztucznego lub drewniane. Podeszwy w kapciach dziecięcych, wykonane z tworzywa sztucznego charakteryzują się świetną elastycznością. Prawie natychmiast dziecko czuje, że może w tych butach tańczyć, biegać i spacerować wszędzie, gdzie tylko się da. Kapcie i zmienne buciki z drewnianymi podeszwami wyzwalają w dzieciach pewien rodzaj nieufności, bo są twarde i sztywne. Trochę czasu jednak musi minąć, by dziecięca stópka przyzwyczaiła się do nich w pełni. Ich największą zaletą jest ekologiczność, czyli wykorzystanie jedynie naturalnych surowców podczas procesów produkcyjnych.